Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

Notacini Ayın Genç Müzisyenini Sunar

Press text

Notacini Ayın Genç Müzisyenini Sunar

Alican Süner

Andante Dergisi

ALİCAN YENİ KEMANINI ARIYOR

Prof. Nora Chastain ile Berlin Sanat Üniversitesi’ndeki çalışmaların nasıl gidiyor? Ortamı azıcık anlatabilir misin? 
Yaklaşık dört senedir okuduğum okul olan UDK Berlin, atmosferi şimdiye kadar gördüğüm en sakin ve rahat okullardan birisi. Rekabetçilik yok, bu da daha stressiz ve konsantre bir çalışma için önemli bence.
Rehberim olan Prof. Nora Chastain’den iyi ve profesyonel müzisyenlik yolunda halen öğrenmem gereken çok şey var, fakat onun kılavuzluğunda şimdiye kadar oldukça ilerlediğimi düşünüyorum. Çok verimli geçen derslerimizde kendisinden öğrendiğim her yeni şey bana bir kat daha ilham veriyor ve yaptığım işi bir kat daha seviyorum. Kendisi Avrupa’nın en iyi pedagoglarından; ayrıca profesyonel bir solist ve oda müzisyeni olarak işini çok iyi yapıyor, ben de kendi yolumda işimi en iyi şekilde yapabilmek için onu bir resim olarak önüme koyuyorum.

Sana verilen J. Gagliano 1742 yapımı kemanın hakkında ne düşünüyorsun? Memnun musun yoksa hedefinde başka bir tane daha edinmek var mı? 
Kullanma şansına eriştiğim 1742 J. Gagliano yapımı keman bana çalış açısından çok kolaylık sağladı, tabii bana bu kemanı iki senelik kullanımıma sunan okulum sayesinde… Maalesef birkaç ay içinde süresi biteceği için geri vermem gerekiyor, kendim iyi bir kemana sahip olmadığım için sonrası için henüz bir alternatifim yok. Ancak araştırıyorum.

Şimdi hangi repertuvar üzerinde çalışıyorsun? Bu aralar Max Rostal Yarışması için yoğunlaşmış olmalısın. 
Şu aralar yoğun olarak 8-14 Ekim’de Berlin’de düzenlenecek X. Uluslararası Max Rostal Yarışması’na çalışıyorum; şimdi programımda R. Strauss’un sonatı, Wieniawski’nin Faust Fantazi’si gibi yeni öğrendiğim birçok eser var. Eğer finale kalmak nasip olursa, orada Berlin Konzerthaus Orkestrası eşliğinde Çaykovski’nin keman konçertosunu çalacağım; ayrıca 31 Ekim’de Mersin DOB Orkestrası eşliğinde şef İbrahim Yazıcı ile de aynı eseri yorumlayacağız. 11 Kasım’da da çok yetenekli arkadaşlarım, klarinetçi Selin Gürol ve piyanist Kemal Cem Yılmaz ile Boğaziçi Üniversitesi’nde güzel bir programla sahnede olacağız.

Bu sene Uluslararası Postacchini Yarışması’nda kazandığın büyük başarıdan sonra ne gibi geri dönüşler aldın? Önünde açılan yeni kapılar olduğunu hissediyor musun? 
İtalya’nın Fermo kentindeki XXII. Postacchini Yarışması’nda, kategorimde aldığım birincilik ödülü ve bütün kategorilerin birincisi seçilmiş olmam biyografim için çok güzel bir detay oldu, ayrıca kazandığım ilk uluslararası ödül olduğu için özgüvenimi de yükseltti. Bu vesileyle önümüzdeki sezon İtalya’da birkaç konser vermek için davet aldım.
Bir yandan da bu yarışmayı kazandığım gün, Türkiye’de konser vermek için başvuru yaptığım büyük bir senfoni orkestrasının red e-postasını almış olmam da biraz ironik oldu.

Sevgili Alican Süner’in çalışmalarının meyvelerini hem Türkiye’de hem de yurt dışında toplamaya devam edeceği belli. Sizleri Alican’ın iki kayıt videosu ile baş başa bırakıyor ve kendisine Max Rostal Yarışması’nda bol şans diliyoruz.

Söyleşi: Sanat Deliorman