Contact Us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right. 

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

Press text

Macaristan'ın dünyaca ünlü orkestrası Ankara'da sahne aldı

Alican Süner

24 Saat Gazetesi

Sevda Cenap And (SCA) Müzik Vakfı tarafından bu yıl 35’incisi düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali, solist Alican Süner ile Budapeşte’den gelen Franz Liszt Oda Orkestrası’nı konuk etti. MEB Şura Salonu’nda sahne alan orkestra, yabancı bestelerin yanı sıra “Sarı Gelin” parçasını da çaldı.
Yarım asırlık tarihi ile Macaristan’ın dünyaca ünlü oda orkestrası 35. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında Türkiye’de sahne aldı. 1963 yılında Budapeşte’deki Franz Liszt Müzik Akademisi’nin eski öğrencileri tarafından kurulmuş olan Franz orkestra, 55 yıl boyunca 50’den fazla ülkede verdiği konserlerle uluslararası çapta olağanüstü bir üne sahip. Orkestranın geniş kapsamlı repertuarı barok, klasik, romantik ve çağdaş eserlerden örnekleri içinde barındırıyor. Toplamda 200’den fazla albüm kaydı oluşturan orkestranın birlikte çaldığı sanatçılar arasında Sviatoslav Richter, Yehudi Menuhin, Jean-Pierre Rampal, Isaac Stern, Mstislav Rostropovich, Vadim Repin ve Zoltán Kocsis gibi isimler yer alıyor. Orkestra, genellikle bir klavsen solist tarafından eşlik edilen 16 yaylı çalgı,üflemeli çalgı ve diğer farklı çalgılardan oluşuyor.

MEB Şura Salonu’nda sahne alan Franz Liszt Oda Orkestrası’na, Türkiye’de son dönemlerde adından övgü ile bahsedilen genç kuşak keman sanatçısı Alican Süner eşlik etti. Uluslararası ödüllere sahip olan Süner, konser kapsamında G.Orban, F.Schubert, A.Dvorak ve Liszt-Wolf’un yanı sıra Türk dinleyicilere özel “Sarı Gelin” parçasını da icra etti. 2015 yılında Berlin International Max Rostal Competition birinciliği, dinleyici oylamasında birincilik ve yüksek yetenekli genç finalist özel ödülü ve yine aynı yıl İtalya’nın Fermo şehrinde 22. Concorso Postacchini birinciliği, “Absolute Winner” ödülü (tüm kategorilerin birinciliği) ve İtalya Cumhurbaşkanlığı Madalyası gibi bir çok ödül ve derecenin de sahibi olan genç sanatçı Alican Süner ilk kez katıldığı Uluslararası Ankara Müzik Festivali’ne ilişkin görüşlerini gazetemizle paylaştı.


Türkiye’deki keman serüveniniz nasıl başladı?
“İlk keman derslerimi Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Lili Tchumburidze’den aldım. Sonraki yıllarda Rengim Gökmen, İbrahim Yazıcı, Cem Mansur, Naci Özgüç, Koral Çalgan ve Işın Metin gibi önemli Türk şeflerle İstanbul Devlet Senfoni, Cumhurbaşkanlığı Senfoni, Bilkent Senfoni, Bursa Bölge Devlet Senfoni ve Mersin D.O.B. gibi orkestralar eşliğinde konserler verdim. Türkiye’nin tüm büyük şehirlerinde konserler verdim. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’ndaki Üstün Yetenekliler Özel Sınıfı’nda bir sene eğitim gördükten sonra 2009’da Mersin ÜDK’dan mezun olduktan sonra Almanya’nın Detmold Müzik Akademisi’nde Prof. Thomas Christian’ın sınıfında üniversite eğitimine başladım. 2011 yılından beri Berlin’de yaşıyorum.”

Yurt dışında hangi orkestralarda çaldınız?
“Yurt dışında Berlin Filarmoni, Konzerthaus, Leipzig Gewandhaus, Zürih Tonhalle ve Verona Filarmoni ve Mallorca Tiyatrosu gibi önemli salonlarda çaldım. Konzerthausorchester, Brandenburg Senfoni, Cottbus Filarmoni, Filarmonica Marchigiana, I Virtuosi Italiani gibi orkestralar eşliğinde, Evan Christ, Ryusuke Numajiri, Romolo Gessi gibi şeflerle şimdiye kadar Almanya, İspanya, İtalya ve İsviçre’de solist olarak çaldım. Kissinger Sommer ve Musica Mallorca gibi önemli müzik festivallerinde yer alarak, oda müzisyeni olarak Nora Chastain, Kolja Blacher, Stephan Picard, Silvia Simionescu, Troels Svane ve Adrian Oetiker gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaştım. Şu an Berlin Sanat Üniversitesi’nde Prof. Nora Chastain ile master eğitimime devam ederek, Berlin Filarmoni Orkestrası Karajan Akademisi’de birinci başkemancı Noah Bendix-Balgley ile çalışmalarımı sürdürüyorum.”

Uluslararası Ankara Müzik Festivali hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? 
“Türkiye’de istikrarlı bir biçimde her yıl yapılan ve başarılı sanatçıları konuk eden Ankara Müzik Festivali bu anlamda çok büyük bir öneme sahip. Yurt dışında pek çok festivale katıldım. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’ne ilk kez katıldım. Sahne almadan önce diğer sanatçıları ve festival programını sosyal medyadan takip ediyordum, festivale katılmak gerçekten büyük bir onur. Festivalin komisyonundan Şef Orhun Orhon’ün önerisi üzerine davet aldım. Tereddüt etmeden kabul ettim. Franz Lıszt Oda Orkestrası ile birlikte ilk kez sahne aldık ve çok güzel bir uyum yakaladık. Zaten çok ciddi, pratik ve profesyonel bir orkestra bu nedenle birlikte iş birliği yapmak beni ayrıca mutlu etti. Tek prova ile konser verdik.”


İlerleyen dönemlerde müzik alanında neler yapmayı planlıyorsunuz?
“Almanya’da yaşadığım için oradaki Türk çocukların klasik müziği sevebilmeleri için bir takım eğitimler vermeyi düşünüyorum. Çocuklara sanatı sevdirmek istiyorum. Bunu ya ders vererek ya da konserler vererek bir şekilde yönlendirmek ve ilerleyen zamanlarda büyük orkestralarda çalabilmeleri için eğitimler vermek istiyorum. Almanya’da da sıkça müzikle ilgilenen çocukları akademilerde ziyaret ederek, ilgilenmeye çalışıyorum. Henüz net olarak bu amacıma yönelik bir planlama yapamadım ama çocukların müziği sevebilmeleri için gerekli yol haritası çizdikten sonra işe koyulmayı düşünüyorum.”

Naz Akman

Yolun açık olsun Alican Süner...

Alican Süner

Sanattan Yansımalar

Üst düzeyde bir yaylı çalgılar orkestrası olarak, bugüne kadar Gustav Rivinius'tan Alisan Balsom'e, Mischa Maisky'den Steven Isserlis gibi solistlere Amerika, Avrupa ve Asya'da eşlik etmişseniz, size adını hiç duymadığınız bir solistle çalma önerisi gelse ne yaparsınız? Görsel ve duysal kayıtlarını isteyip dinlemek, görmek istersiniz değil mi? Franz Liszt Oda Orkestrası'nın başkemancısı ve geleneksel olarak şefi Peter Tfirst de öyle yaptı. Kimmiş bakalım bu sizin genç kemancınız Alican Süner, bir bakalım size öyle cevap verelim, dedi. Kayıtları arkadaşlarıyla izledikten sonra da “Kabul” dedi. Böylece 35. Uluslararası Ankara Müzik Fesvali'nde 11 Nisan 2018 akşamı MEB. Şura Salonu'nda verilen konserin programı ortaya çıktı.

Alican Süner'i (1992) Mersin'de Lili Çumburidze'nin sınıfındaki öğrencilik günlerinden ibaren tanırım. Oradaki küçük öğrencilerinden Veiko Çumburidze, Hasan Gökçe Yorgun, Alican Süner, Sesim Bezdüz (keman), Yusuf Çelik (çello) ilköğrem yıllarından ibaren takibimde olmuş yeteneklerdi. Alican 2008'de Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışmasını kazandığında, kabarık kıvırcık saçlarının üzerinde kavak yelleri esen 16 yaşında bir çocuktu. Lisans eğitimi için önce Almanya'daki Detmold Müzik Okulu'na gidip Prof. Thomas Christian'ın öğrencisi oldu sonra Berlin'e geçip öğrenimini Sanat Üniversitesi'nde Prof. Nora Chastain ile sürdürdü. Artık kısalttığı saçlarının üzerinde kavak yelleri esmiyor, aksine ileriye dönük olumlu düşüncüler dans ediyordu. 2015 Max Rostal Yarışması le 22. Postacchini Yarışmalarında birincilik derecesi elde ederken, İtalya Cumhurbaşkanlığı Madalyası'nın da sahibi oldu. Ardından her genç müzisyenin hedeflerinden biri olan, sadece virtüoz özellikleri yüksek gençlerin kabul edildiği Berlin Filarmoni Orkestrası Karajan Akademisi'nin sınavını kazandı. Şimdi Berlin Filarmoni'nin keman grubunda çalıyor ve Haziran'da bu akademinin diplomasının da sahibi olacak. Hedefinde solist olarak değişik orkestralarla konserler ve 30 yaşına kadarki dönemde önemli keman yarışmaları var.

Konsere gelince, Alican önce yarışma başarılarında da önemli rol oynayan Franz Schubert'in Solo Keman ve Yaylılar İçin Rondo'sunu seslendirdi. Sonuç mükemmeldi. Ardından pek çok düzenlemesi bulunan ama en zoru Pablo de Sarasate'nin yapğı olan Carmen Fantezi'yi çaldı. Teknik güçlüklerle dolu eseri Alican 10 gün gibi kısa bir sürede hazırlamıştı. Orkestranın da gerek uyum, gerek sonuç anlamında genç kemancımızdan memnun kaldığını söylemeliyim. Yoğun alkış karşısında anonim Kaas yöresi türküsü Sarı Gelin'e Cihat Aşkın'ın yapmış olduğu düzenlemeyi seslendirdi. Orkestra üyeleri de bu solo keman eserini de büyük bir dikkatle dinlerken, 1100 kişilik Şura salonunda bulunan yaklaşık 300 kişilik dinleyici de çoşkuyla alkışladı. Alican'a önümüzdeki dönemde başarılar diliyorum. Birkaç yarışma başarısı ve iyi bir menecer ona uluslararası dolaşımda kapıları açacaktır.

Konserde orkestra da, Romanya doğumlu Macar besteci György Orban'ın “Kont Razumovski'ye Veda” başlıklı süiyle Antonin Dvorak'ın Op. 22 Yaylılar İçin Serenad'ını seslendirdi. Çoşkulu alkışlar karşısında bisler Brahms'ın 4 ve 6 numaralı Macar Dansları oldu. Elli yıllık maziye sahip bu yaylı orkestra, başkemancılarının yöneminde ele aldıkları her eseri mükemmel seslendiren bir çekirdeğe sahip.

Şefik Kahramankaptan

Emozione e istinto i segreti del violino «svelati» da Süner

Alican Süner

L'arena

Verona. Il quinto concerto stagionale de I Virtuosi Italiani, dal titolo «I segreti del violino», ha presentato una novità assoluta per Verona, quella del giovane violinista turco Alican Süner. L’attesa in Sala Maffeiana era tutta per lui: per gli apprezzamenti che circolavano sul suo conto e per l’eco dei numerosi concorsi da lui vinti negli ultimi tempi.

Süner ha fatto subito vedere che la personalità non gli manca, né la padronanza dello strumento e dei linguaggi affrontati. Padronanza che s’impone all’attenzione, in primo luogo per il senso del colore acceso da cui le sue letture - a cominciare dal «Rondò in la maggiore» di Schubert - sembrano trarre le mosse: ogni frase, ogni gesto sono fatti oggetto di una caratterizzazione precisa, restituiti in plasticità pregnante.

Süner ha un istinto vincente nello stacco dei tempi, così naturale ed esatto nella distribuzione dei colori come nella cavata, non robusta, anzi magra e nervosa ma eloquente. Non quella attraversata da un perentorio elettricismo alla Heifetz, né quella grande alla Oistrakh, eppure una cavata che diventa subito riconoscibile.

Süner tira molto arco anche per quattro note e la mano sinistra come la destra hanno un’indipendenza, una sicurezza e un sincronismo impressionanti come l’elegante e composta postura. Emozione e istinto sono le sue doti migliori. Ma l’istinto di una categoria che è l’intuizione dell’interprete ispirato: non la solita sbrigativa categoria-rifugio, ma sintesi di intuizione e applicazione.

Tutta improntata al virtuosismo è stata la sua esecuzione finale della rara «Polonnaise brillante» di Wieniawski in la maggiore.

Il giovane musicista turco coglie tutte le risorse del violinismo trascendentale - pure nel «Capriccio n° 17» di Paganini concesso come bis - con passaggi rapidi in doppia corda, armonici doppi, tratti virtuosistici in posizioni sovracute e soprattutto quello «staccato rapido» in cui anche lo stesso Wieniawski eccelleva.

Mattinata di compiacimento generale in Maffeiana, che I Virtuosi Italiani hanno poi impreziosito con «Due Melodie Elegiache» di Grieg, ma specialmente con il ritmo scatenato delle Danze popolari rumene di Bartok. Assolutamente convincenti.

Gianni Villani

Mersinli Kemancı, Emanet Kemanla Avrupa’yı Fethediyor

Alican Süner

Haberler.com

Mersinli keman sanatçısı 23 yaşındaki Alican Süner, eğitim gördüğü Almanya Berlin Sanat Üniversitesi’nce kendisine emanet olarak verilen J. Gagliano 1742 yapımı kemanla birçok ülkede verdiği konserlerdeki başarısı ile göz dolduruyor.

Mersinli keman sanatçısı 23 yaşındaki Alican Süner, eğitim gördüğü Almanya Berlin Sanat Üniversitesi’nce kendisine emanet olarak verilen J.Gagliano 1742 yapımı kemanla birçok ülkede verdiği konserlerdeki başarısı ile göz dolduruyor.

Berlin Sanat Üniversitesi’nde Prof. Nora Chastain’nın çalışmalarını sürdüren genç kemancı Alican Süner, başarıları ile göz dolduruyor. Solist olarak ilk konserini 11 yıl önce gerçekleştiren Süner, bugüne kadar Türkiye‘nin birçok kentinde Rengim Gökmen, Koral Çalgan, Naci Özgüç, Işın Metin ve İbrahim Yazıcı gibi ünlü şeflerle aralarında Cumhurbaşkanlığı Senfoni orkestrasının da bulunduğu bir çok orkestra ile konserler verdi. 1999 yılında gittiği Almanya‘da Detmold Müzik Akademisi’nde Prof. Thomas Christian’ın öğrencisi olan Süner, 2012 yılından bu yana da Berlin Sanat Üniversitesi’nde Prof. Nora Chastain ile çalışmaklarını sürdürüyor.

İTALYA CUMHURBAŞKANLIĞI MADALYASI VAR

Başarılı performansı ile dikkat çeken Süner’e okulu 1742 J. Gagliano yapımı kemanı emanet olarak verdi. Mozart, Paganini, Lalo, Brahms, Mendelssohn, Beethoven, Sibelius, Çaykovski ve Wieniawski’nin keman konçertolarının yanı sıra Paganini’nin tüm kaprislerini kapsayan bir repertuara sahip olan Süner, geçen yıl mayıs ayında İtalya‘nın Fermo kentinde düzenlenen 22’nci Uluslararası Postacchini yarışmasında kategorisine birinci ve diğer tüm kategorilerde birinciliği nedeni ile İtalya Cumhurbaşkanlığı Madalyası ile ödüllendirildi. Süner, ayrıca Berlin‘de düzenlenen Max Postal yarışmasında da birincilik, seyirci ödülü ve Berlin Genç Müzisyenler Derneği ödülü de kazandı.

MERSİN’DE AİLESİYLE HASRET GİDERDİ

Almanya, İtalya ve İsviçre‘nin de aralarında bulunduğu birçok Avrupa ülkesinde ‘Genç Türk kemancı’ olarak adından söz ettiren Süner, yoğun temposundan fırsat yaratarak, Mersin‘deki ailesinin yanına kısa bir tatile gelip babası Yunus ve annesi Sevda Süner ile hasret giderdi. Tatilde olmasına rağmen çalışmalarını sürdüren Süner, müziğe yatkınlığını ilkokuldaki müzik öğretmeni Ayşe Fahlioğulları’nın fark ettiğini söyledi. Durumun ortaya çıkması 

ile birlikte anne ve babasının kendisini yarı zamanlı olarak Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na kayıt ettirdiğini ifade eden Alican Süner, ortaokulda ise tam zamanlı olarak eğitimini sürdürdüğünü dile getirdi.

ÖDÜLLER, EMANET SÜRESİNİ UZATTI

Alican Süner, eğitim gördüğü üniversitenin yönetiminin de kendisine büyük destek verdiğini söyledi. Kendine 2 yıllığına emanet olarak verilen 1742 J.Gagliano yapımı kemana gözü gibi bakan Süner, şunları söyledi:

“Okul prosedürlerine göre bu keman en fazla iki yıl alınabiliyor. Benim sözleşmem de 8 Nisan 2016’da bitti. Kemanı geri vermem gerekiyordu ancak son zamanlarda aldığım ödüller nedeni ile okul bana istisnai olarak emanet sözleşmesini bir yıl daha uzatmaya karar verdi. Bu keman benim için başarının yollunu açtı. Bu kemanla yarışmalara katılıp, konser vermeye devam edeceğim. Bu keman sahnede benimle bütünleşiyor, karakterime çok uyuyor. Kemanı 8 Nisan 2017 tarihinde teslim edeceğim.”

Mustafa Ercan (DHA)

MDOB'dan "Cumhuriyet Konseri"

Alican Süner

Radikal Gazetesi

MDOB sanatçıları, keman virtüözü Alican Süner'in eşlik ettiği senfonik konserle, Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı

MERSİN (AA) - Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Cumhuriyet Bayramı kapsamında senfonik konser verdi.

Mersin Kültür Merkezinde kapalı gişe gerçekleştirilen "Cumhuriyet  Konseri"nde, MDOB sanatçıları sevilen opera aryalarını seslendirdi.

Şef İbrahim Yazıcı'nın yönettiği senfonik konserde, keman virtüözü Alican Süner, solist olarak sahne aldı. Süner, ünlü sanatçı Çaykovski'nin başyapıtlarından "Keman Konçertosu Re Majör, Op.35"i seslendirdi. 

Etkinliğin ikinci bölümünde ise sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadın oyuncu, tiyatro sanatçısı Afife Jale'nin hayatı üzerine kurulan 12 bölümlük "Afife Balesi'nden Seçmeler" sergilendi.

Sanatseverlerden alkış alan baleye, soprano Selva Erdener sesiyle, udi Kamuran Umuzdaş da müziğiyle renk kattı.

Uluslararası Arenadaki Başarılarıyla Türkiye'nin Göğsünü Kabartan 12 Müzik Dehamız

Alican Süner

Onedio.com

Her ne kadar genel algı olumsuz olsa da, ülkemizde güzel şeyler de oluyor. Tıpkı aşağıdaki genç sanatçıların elde ettiği başarılar gibi.. Hepsi birbirinden kıymetli bu genç sanatçıların belki de en çok ihtiyaç duydukları şey, bizlerden gelecek tebrikler ve manevi desteğimiz. Bu galeriyi hazırlama sebebimiz de, bu ihtiyacı karşılamak. Biz bu genç ve başarılı arkadaşlarımızla gurur duyduk. Ve yürekten tebrik ediyoruz.. Sizlerin de aynı duyguları paylaşacağınızdan eminiz.

1. Eylül Esme Bölücek, 15 Yaşında (Piyano)

2. Kaan Baysal, 12 Yaşında (Piyano)

3. ALICAN SÜNER, 23 YAŞINDA (KEMAN)

4. Beste Gürkey, 12 Yaşında (Vibrafon & Marimba)

5. Dilay Girgin Balcı, 27 Yaşında (Opera Sanatçısı)

6. Doğa Altınok, 14 Yaşında (Keman)

7. Emre Erşahin, 20 Yaşında (Kontrbas)

8. Cemi'i Can Deliorman, 30 Yaşında (Sanat Yönetmeni ve Orkestra Şefi)

9. Şule Berna Kontaş, 15 Yaşında (Çello)

10. Berfin Aksu, 17 Yaşında (Keman)

11. Deniz Şensoy, 15 Yaşında (Keman)

12. Cem Babacan, 27 Yaşında (Piyano)

 

Arslan Ural Karabağlı

Diyang Mei und Alican Süner gewinnen diesjährigen Max Rostal Wettbewerb

Alican Süner

Klassik.com

Berlin, 15.10.2015. Beim Max Rostal Wettbewerb 2015 für Viola und Violine haben Diyang Mei im Fach Viola und Alican Süner im Bereich Violine den ersten Preis gewonnen. Der türkische Geiger Alican Süner erhielt zudem auch den Publikumspreis. Im Fach Viola ging der zweite Preis sowie der Publikumspreis an die Koreanerin Sara Kim. Mit dem dritten Preis wurde Sejune Kim, ebenfalls aus Korea, ausgezeichnet. Im Fach Violine wurden die Japanerin Yasuka Morizono mit dem zweiten Preis und Miguel Colom Cuesta aus Spanien mit dem dritten Preis ausgezeichnet. Der erste Preis ist jeweils mit 6.000 Euro, der zweite Preis mit 2.500 Euro, der dritte Preis mit 1.500 Euro und der Publikumspreis mit 1.000 Euro dotiert.

Alican Süner und Miguel Colom Cuesta führten in der Finalrunde Tschaikowskys Violinkonzert auf, Yasuka Morizono spielte Bartóks Violinkonzert Nr. 2. Im Fach Viola spielten alle drei Finalisten Bartóks Bratschenkonzert. Im Finalkonzert des Wettbewerbs erlebten außerdem zwei vom Max Rostal Wettbewerb in Auftrag gegebene Kompositionen ihre Uraufführung. Das Werk "con anima. Mosaik für Viola solo" komponiert von dem Schweizer David Philip Hefti wurde von Seungwon Lee, Korea, interpretiert, die für ihre Deutung prämiert wurde. Die junge Australierin Victoria Wong wurde für die beste Wiedergabe des "Recitare für Violine solo" des Dänen Søren Nils Eichberg ausgezeichnet.

Alican Süner wurde 1992 in der Türkei geboren. Zurzeit studiert er an der Universität der Künste Berlin bei Professor Nora Chastain. Diyang Mei wurde 1994 in China geboren und studiert derzeit an der Hochschule für Musik und Theater München.

Der Max Rostal Wettbewerb wird von der Max Rostal Stiftung in Zusammenarbeit mit der Universität der Künste Berlin durchgeführt. Seit 2009 findet der Wettbewerb alle drei Jahre sowohl für Violine als auch für Viola statt. Der Namensgeber Max Rostal (1905-1991) war als Geigenpädagoge an der Berliner Hochschule für Musik tätig.

International Max Rostal Competition 2015 names violin and viola winners

Alican Süner

The Strad

VIOLINIST ALICAN SÜNER AND VIOLIST DIYANG MEI TRIUMPHED IN THE FINALS

The International Max Rostal Competition, dedicated to violin and viola, has announced the winners of its 2015 edition.

Topping the violin category is 23-year-old Alican Süner from Turkey (pictured), a student of Nora Chastain at Berlin’s University for the Arts, who performed the Tchaikovsky Concerto in the final. The winner of the viola category is 20-year-old Diyang Mei from China, a student of Hariolf Schlichtig at Munich’s University of Music and Performing Arts, who performed Bartók’s Concerto in the final. Both performers receive €6,000.

Hosted by Berlin’s University for the Arts, this year’s event attracted applications from 140 international performers under the age of 29. Of these, 35 violists and 35 violinists were invited to take part in three live rounds.

This year’s violin jury comprised Nora Chastain, Ulf Hoelscher, Ida Kavafian, Igor Ozim and Marianne Piketty, while the viola jury featured Thomas Riebl, Hartmut Rohde, Kazuki Sawa, Miguel da Silva and Lars Anders Tomter.